Pociąg do Łodzi

Informacje z województwa łódzkiego

Uncategorized

Kredyt we frankach co robić? Możliwe rozwiązania

Kredyt we frankach co robić? Możliwe rozwiązania

Nie od dziś wiadomo, że frankowicze borykają się z nie lada problemem, jakim jest kredyt w walucie CHF. Są jednak możliwości, aby pozbyć się problemu i zacząć życie bez kredytu. Co dokładnie można w tym celu zrobić?

  • Wytoczyć proces przeciwko bankowi i unieważnić swoją umowę, bądź dochodzić odfrankowienia umowy kredytu
  • Podpisać ugodę z bankiem
  • Spłacić przedwcześnie kredyt

Kredyt frankowy co z nim zrobić? Czy warto podpisać ugodę?

Frankowicze posiadający kredyt frankowy w bankach PKO BP, mBank czy też Millennium mogą liczyć na otrzymanie propozycji ugody. Te trzy wskazane banki są w czołówce banków, przeciwko którym jest wytoczonych najwięcej procesów frankowych.

Oferowane przez te banki warunki ugodowe różnią się między sobą. Bank Millennium proponuje przewalutowanie kredytu po korzystniejszym niż obecny kursie CHF. Bank PKO BP zaś przedstawia ugodę podobną do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, a więc zgodnie z ugodą kredyt frankowy będzie traktowany jakby od początku był kredytem złotówkowym. Dla swoich klientów mBank przygotował hipotetyczne porównanie obecnego zadłużenia przeliczonego na złotówki z zadłużeniem, które by miało miejsce w przypadku, gdyby kredyt ten był kredytem złotówkowym. Otrzymawszy różnicę pomiędzy otrzymanymi kwotami, mBank zgadza się obniżyć obecne zadłużenie o połowę otrzymanej różnicy. 

Mimo widocznych różnic między oferowanymi ugodami przez Millennium, mBank oraz PKO BP, łączy ich jedna wspólna cecha – nie przynoszą frankowiczom nawet połowy korzyści, jakie ci mogliby uzyskać, wygrywając proces sądowy.

Ugoda frankowa — czy na pewno jest korzystna?

Niestety ugody proponowane frankowiczom mają na celu przede wszystkim ochronę interesów banku, a także zmniejszenie ewentualnych strat mających miejsce w przypadku odniesionej przez bank porażki na drodze sądowej. 

W sytuacji, w której frankowicz decyduje się na ugodę, jego kredyt zmienia się w kredyt złotówkowy. Wiąże się z tym oprocentowanie w oparciu o stawkę WIBOR, która nieustannie rośnie. Oznacza to, że w przypadku zawarcia ugody, proponowane przez bank korzyści szybko stracą na wartości. 

Jeśli masz kredyt we frankach i zastanawiasz się, co z nim zrobić, możesz oczywiście poznać warunki ugody, którą zaproponuje Ci bank. W takiej sytuacji warto jednak skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii frankowej, która pomoże Ci zestawić i porównać korzyści płynące z podpisania ugody z korzyściami w przypadku wygranego procesu z bankiem.

Kredyt frankowy co z nim zrobić? Czy proces to na pewno skuteczne rozwiązanie?

Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem jest pozwanie banku w celu unieważnienia swojej umowy kredytowej. Dzięki unieważnieniu Twoja umowa kredytowa zostaje anulowana i wskutek wzajemnego rozliczenia wraz z bankiem – przestaje istnieć, a nawet uznać można, że nigdy nie istniała. Frankowicz może również rościć od banku zwrot wszelkich wpłaconych rat kredytu wraz z naliczonymi odsetkami oraz wszelkich zapłaconych prowizji, opłat czy nawet składek z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, tj. UNWW. Unieważnienie umowy frankowej pozwala obecnie również złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki. 

Nie ma znaczenia, czy spłaciłeś swój kredyt, czy wciąż jesteś w trakcie spłaty – w obu przypadkach możesz zdecydować o wejściu na drogę sądową z bankiem. Jeśli dokonałeś spłaty zobowiązania, wytoczenie procesu przeciwko bankowi jest jedyną opcją, abyś mógł odzyskać swoje pieniądze, bowiem żaden z banków nie zawiera ugód z byłymi już kredytobiorcami. 

Spłacony kredyt frankowy co z nim zrobić?

Mając spłacony kredyt frankowy, możesz również ubiegać się o unieważnienie umowy bądź też o odfrankowienie. Spłacony kredyt stawia frankowiczów w wygodnej pozycji, bowiem ze względu na spłacone zobowiązanie, ryzyko nie jest wielkie. Jednakże należy zdawać sobie sprawę z tego, iż w przypadku przegranej walki z bankiem, frankowicz jako strona przegrana zostanie zobowiązany do uiszczenia wszelkich kosztów sądowych, a także do zwrotu pełnomocnikowi banku kwot wynikających z zastępstwa procesowego. W związku z tym przed wstąpieniem na drogę sądową należy skonsultować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w sprawach kredytów waloryzowanych do CHF. Zważywszy na ryzyko związane z wysokimi kosztami w przypadku przegranej, najlepszym rozwiązaniem jest nie tylko odbyć konsultacje z profesjonalną kancelarią frankową, ale również powierzyć jej prowadzenie swojej sprawy. 

Kredyt frankowy co z nim zrobić? Wniosek o zabezpieczenie roszczenia jako szansa na wstrzymanie płatności rat 

Złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczenia otwiera możliwość do zawieszenia płatności comiesięcznych rat na czas trwania postępowania sądowego. W momencie pozytywnie rozpatrzonego przez sąd wniosku frankowicz może uchronić się przed wahaniami kursu franka w trakcie trwania swojego procesu sądowego, a także ma szansę na naprawienie swojego budżetu. Zawieszenie spłaty rat kredytu jest ogromnie pomocne w momencie, gdy frankowicz, który zdecydował się wystąpić przeciwko bankowi, znajduje się w słabej i niepewnej sytuacji finansowej. 

W przypadku spraw frankowych zabezpieczenie roszczenia najczęściej polega na wstrzymaniu spłacania rat i uniemożliwieniu bankowi wypowiadania umowy. Inną możliwością jest również udzielenie zabezpieczenia, które polega na obniżeniu rat. Wniosek o zabezpieczenie może zostać wniesiony wraz z pozwem przeciwko bankowi, w trakcie trwania procesu, a nawet także przed jego rozpoczęciem. 

Kredyt we frankach co zrobić, jak długo trwa proces?

Ze względu na fakt, iż sądy są zapełniane po brzegi sprawami frankowymi, zostały wprowadzone usprawnienia, które mają na celu przyspieszenie przebiegu spraw frankowych. Dzięki takiemu zabiegowi sądów wyroki zapadają znacznie szybciej, niż miało to miejsce jeszcze rok temu. 

Na szybsze przeprowadzenia sprawy mogą szczególnie liczyć ci, którzy oddali swoje sprawy do prowadzenia przez wyspecjalizowane w kredytach frankowych kancelarie. Ogrom zdobytego doświadczenia pozwala profesjonalnym kancelariom frankowym skonstruować pozew w taki sposób, aby przekonać sąd do wydania orzeczenia na korzyść frankowicza. 

Odpowiednia kancelaria frankowa jako podstawa w walce z bankiem

Kluczem do wygrania procesu z bankiem jest dobra kancelaria frankowa. Ze względu na zawiłość spraw frankowych ogromnie ważne jest, aby kancelaria, której powierzysz swoją sprawę, była wyspecjalizowana w prowadzeniu takich spraw. Warto zwrócić uwagę, czy kancelaria posiada doświadczenie w sprawach frankowych obejmujących umowy kredytowe różnych banków oraz w różnych sądach. Wówczas możesz być pewien, że należycie i skutecznie zajmą się powierzoną przez Ciebie sprawą kredytu. 

Gdy zdecydujesz się na podjęcie współpracy z wybranym przez Ciebie prawnikiem, kolejnym krokiem powinno być przekazanie Twojej umowy do specjalistycznej i szczegółowej analizy prawnej. Zyskujesz wtedy pewność, że Twoja umowa kwalifikuje się do dochodzenia roszczeń, a nawet będzie możliwe poznanie ewentualnych kwot, jakich możesz dochodzić od banku. Analiza jest obligatoryjnym krokiem, jaki należy wykonać, bowiem nie każda umowa frankowa może zostać zakwestionowana. 
Kancelaria Frejowski CHF składa się z zespołu doświadczonych prawników, których specjalnością są kredyty frankowe. Ogrom godzin spędzonych w sądach oraz nad umowami frankowymi pozwoliła nam osiągnąć wysoką skuteczność w prowadzeniu spraw naszych klientów. Dzięki poznaniu potrzeb frankowiczów skonstruowaliśmy elastyczną, przejrzystą i prokliencką umowę współpracy, dzięki której każdy frankowicz może zyskać pewność, że nie zostanie oszukany po raz drugi. Oferujemy pomoc frankowiczom na terenie całej Polski oraz umożliwiamy darmową i niezobowiązującą analizę dokumentów kredytowych na odległość. Skontaktuj się z nami już dziś za pomocą formularza kontaktowego, który z łatwością odnajdziesz na naszej stronie. Wykonaj pierwszy krok do życia bez kredytu!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.