Pociąg do Łodzi

Informacje z województwa łódzkiego

zdrowie

Czy w Łodzi należy wymienić stary piec? Woj Łódzkie jakie są przepisy?

Czy w Łodzi należy wymienić stary piec? Woj Łódzkie jakie są przepisy?

Okresy, w jakich należy wymienić stare piece zawisły na włosku w kontekście kryzysu energetycznego. Z jednej strony promowane są odnawialne źródła energii, z drugiej znów strony rząd daje przyzwolenie na używanie paliw kopalnych bez atestów i badań jakościowych. Dobrym rozwiązaniem na trudne czasy jest instalacja fotowoltaiczna oraz pompy ciepła.

Przymus czy propozycja

Do niedawna przepisy dotyczące wymiany starego pieca w województwie łódzkim, jak i w pozostałych regionach posiadały wydźwięk propozycji wzmocnionej odpowiednim marketingiem i promocją dofinansowania wymiany pieca na OZE w ramach programu Czyste powietrze. Wielu właścicieli domów zdecydowało się na montaż pompy ciepła łódź, inni zmienili piec na na kocioł na eko groszek. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na obowiązek wymiany i ewentualne kary grożące za niedostosowanie się do wymogów. Pewnym batem na niepokornych jest deklaracja CEEB, która weryfikuje, które gospodarstwa domowe i kiedy muszą wymienić piec na nowy, spełniający wymagania ekologiczne. Samo złożenie deklaracji było zagrożone grzywną w razie jej niezłożenia, jednak powiązanie deklaracji z możliwością zakupu opału okazało się doskonałym środkiem motywującym do złożenia wiarygodnej deklaracji co do źródła ciepła. Kolejnym pomocnym krokiem stał się dodatek węglowy.

Przepisy antysmogowe w łódzkim

Przepisy antysmogowe jasno stanowią, iż od 1 stycznia 2022 roku eksploatować można jedynie kotły nie starsze niż 10 lat, co właściciel winien potrafić udowodnić na wypadek kontroli stosownych służb. W przeciwnym razie nakładane są dotkliwej wysokości kary. Jak się okazuje tzw. kopciuchów w Polsce wciąż jest całe mnóstwo. Trudna sytuacja z dostępnością i horrendalnie wysoka cena węgla sprawiły, że w krótkim czasie bardzo wiele osób skorzystało z możliwości wymiany pieca na pompy ciepła. Analizując alternatywy dla pompy ciepła łatwo można dostrzec, że jedynie pompa ciepła jest ekonomiczna, ekologiczna i komfortowa. Dodatkowo zasilając ją panelami fotowoltaicznymi można uzyskać ogrzewanie domu praktycznie za darmo. Problemem jest jedynie i aż inwestycja. Zakup pompy ciepła i jej montaż kosztuje coraz więcej i sięgać może nawet stu tysięcy złotych. Osoby, które spełniają kryteria formalne mogą skorzystać z dofinansowania rządowego, które niestety wciąż stanowi tylko ułamek kwoty inwestycji.

Dozwolone kotły i te zakazane

Okres przejściowy dotyczy kotłów, które posiadają tabliczkę znamionową i nie są starsze jak 10 lat. Niedozwolone są z automatu wszystkie kotły, które tabliczki nie posiadają. Ponadto kotły niskiej klasy, które przekroczyły 10 lat również są zakazane. Do 2025 roku możliwe jest stosowanie kominków bez eko certyfikatu unijnego ecodesign. W praktyce kotły klasy 5 dozwolone przepisami to w zasadzie kotły na eko groszek, ale o tych mówi się, że już w 2030 roku będą podlegały wymianie. Pod tym względem planując inwestycję zmiany kotła warto zastanowić się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zmiana źródła ciepła na ogrzewanie gazowe lub pompą ciepła.  

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.