Pociąg do Łodzi

Informacje z województwa łódzkiego

fotografiasztuka

Najpopularniejsze miejsca – zabytki na świecie

Najpopularniejsze miejsca – zabytki na świecie

Świat jest pełen cudów i widoków, które warto zobaczyć. Niektóre z nich zostały stworzone dzięki niesamowitej architekturze, a inne dzięki naturalnemu pięknu krajobrazu. Jednak co sprawia, że jeden widok jest bardziej popularny niż inny? No właśnie, tutaj w grę wchodzą najczęściej odwiedzane zabytki. 10 najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie jest znanych z różnych powodów. Od spektakularnych widoków po niesamowitą historię, te miejsca z pewnością pozostawią wrażenie na każdym, kto postawi tam stopę. Sprawdź więc 10 najpopularniejszych miejsc na świecie.

Koloseum w Rzymie

Koloseum to rzymski amfiteatr w Rzymie we Włoszech, który został zbudowany za czasów cesarza Wespazjana między 69 a 82 rokiem naszej ery. Budowa została ukończona w 80 roku naszej ery i była wykorzystywana do publicznych spektakli przez prawie 500 lat. Jest najważniejszym przykładem architektury rzymskiej i została nazwana „największym dziełem architektury Imperium”. Budynek jest obecnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez wieki budowa Koloseum zmieniała wygląd i atmosferę okolicy, a system konstrukcyjny amfiteatru musiał być dwukrotnie przebudowywany. Po ukończeniu budowy Koloseum stało się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Rzymu. Miliony ludzi z całego świata odwiedzają Koloseum każdego roku, aby poznać jego fascynującą architekturę i zobaczyć spektakularną starożytną architekturę. Innych odwiedzających przyciąga do Koloseum znana historia, kultura i sztuka Rzymu, a także chęć zobaczenia starożytnych budowli, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to seria kamiennych murów i fortyfikacji zbudowanych na chińskim dalekim zachodzie między VII wiekiem p.n.e. a XVI wiekiem n.e. Od połowy V wieku p.n.e. starożytni wojownicy i mężowie stanu budowali wielkie formacje murów, starając się chronić swoje granice. Choć Wielki Mur Chiński nie jest już wykorzystywany do celów militarnych, nadal jest jedną z najsłynniejszych historycznych konstrukcji na świecie. Mur znajduje się w prowincjach Hebei, Liaoning i Shandong i jest częścią systemu Wielkiego Muru. Mur ten ma 1500 kilometrów długości, 30 metrów wysokości i do pięciu metrów grubości. Jest to drugi najdłuższy mur na świecie, po murach starożytnego Babilonu i często nazywany jest „zamorskim ogrodem” ze względu na swoje wielorakie przeznaczenie. Dziś przeznaczeniem muru jest głównie turystyka. Jednak w całej swojej historii mur był również wykorzystywany do celów strategicznych. Został zbudowany w celu ochrony Cesarstwa Chińskiego przed inwazją z zewnątrz, a także w celu utrzymania chińskich obywateli.

Zakazane Miasto w Chinach

Zakazane Miasto jest domem cesarza Chin przez prawie wszystkie dynastie Ming i Qing i nadal jest zamieszkiwane przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Był to chiński pałac cesarski od 1409 do 1912 roku. Znajduje się w samym sercu Pekinu w Chinach i zajmuje powierzchnię 115 akrów. Znajduje się po północnej stronie rzeki Yongding, znanej obecnie jako most Yongdingmen, i na zachód od Świątyni Nieba. Budowane od XIV do XIX wieku Zakazane Miasto było jednym z najbardziej złożonych projektów budowlanych, jakie kiedykolwiek podjęto. Szacuje się, że w każdym momencie przy budowie tego pałacu cesarskiego pracowało około 10 000 osób. Aby pałac mógł powstać, należało przenieść ponad 1,5 miliona stóp sześciennych ziemi i skał. Złożoność tego projektu budowlanego i liczba osób zaangażowanych w jego budowę sprawiają, że Zakazane Miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie.

Notre Dame de Paris

Notre Dame de Paris to średniowieczny kościół katolicki w Paryżu, we Francji. Jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta, słynnym symbolem stolicy Francji i jednym z najbardziej ikonicznych budynków i atrakcji turystycznych na świecie. Budowa gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1163 roku i trwała przez 136 lat, kończąc się w 1345 roku. W 1391 roku wielki pożar zniszczył katedrę, wraz z niemal całym Paryżem. Wieża została odbudowana w latach 1439-1610, podczas których wprowadzono wiele modyfikacji do oryginalnej konstrukcji. Katedra Notre Dame jest kościołem biskupa Paryża. Jest to siedziba biskupa Paryża, w której zasiada on jako głowa Kościoła katolickiego.

Zbudowana jest na miejscu IV-wiecznego kościoła, poświęconego Świętemu Zbawicielowi, który został zniszczony w VI wieku. Najstarszą częścią obecnej katedry jest jej wschodnia część, choć fundamenty kilku części budowli pochodzą nawet z XII wieku. W związku z tym katedra znana jest także jako Kolebka Monarchii Francuskiej. Oprócz funkcji religijnych pełni ona również rolę jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych Paryża. Katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i została uznana za „Monument historique” przez francuskie Ministerstwo Kultury. Warto wiedzieć, że zabytki takie jak np. katedry są poddawane regularnej renowacji. Technologia taka jak czyszczenie laserowe umożliwia z częściowe lub całkowite przywrócenie walorów przedmiotów i obiektów oraz ich zabezpieczenie na kolejne lata.

Katedra Notre Dame została również wpisana na listę Guinness World Records jako „ogromny zabytek”.

Fontanna di Trevi w Rzymie

Fontanna di Trevi to słynna publiczna fontanna w Rzymie, we Włoszech, zbudowana w 1750 roku. Jest uważana za jedno z najbardziej znaczących dzieł architektury i inżynierii XVIII wieku. Fontanna została właściwie ukończona trzy razy. Pierwszy został wykonany przez papieża Grzegorza XVI w 1836 roku, który zlecił francuskiemu architektowi Jean-Louis Pascalowi ukończenie projektu. Drugiego dokonał inny architekt, Giovanni Fontana, w 1853 roku. Projekt Fontanny został zdemontowany w 1929 roku, gdy Mussolini nakazał zasłonić fontannę. Po II wojnie światowej fontanna została zrekonstruowana przez rząd włoski, z pomocą amerykańskich inżynierów wojskowych.

Fontanna di Trevi jest jednym z najbardziej znanych zabytków Rzymu i była przedstawiana w wielu filmach i programach telewizyjnych. Fontanna została również wykorzystana jako symbol miasta. Projekt fontanny jest konwencjonalny, ale sposób, w jaki została zbudowana, był rewolucyjny. Fontanna posiada dwie duże niecki, które są oddzielone architektonicznym gzymsem, który przypomina segment greckiego wzoru klucza. Woda uderza w krawędź obu basenów pod różnymi kątami, tworząc wirujące wzory podczas spadania wody.

Times Square w Nowym Jorku

Times Square jest centralnym placem Nowego Jorku. Jest otoczony przez Midtown (60th Street na wschodzie, Broadway na północy, i deptak na południu), Theater District (42nd Street na zachodzie, i 7th Avenue na południu), i West Side (West 42nd Street na północy, i 8th Avenue na wschodzie). Na południowym krańcu placu znajduje się również Tisch School of the Arts Uniwersytetu Nowojorskiego, czytelnia 42nd Street New York Public Library oraz New York City Ballet’s David H. Koch Theater. Na wschodnim krańcu znajduje się czytelnia New York Public Library’s Bryant Park oraz New York City Ballet’s David H. Koch Theater. Nazwa placu pochodzi od nazwy gazety New York Times, tam też często można znaleźć jej logo.

Times Square jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie, a także jest głównym ośrodkiem handlu i wymiany handlowej. Plac jest głównym ośrodkiem rozrywki, w tym teatrów, filmów, sportu i koncertów. Jest to również główne centrum sprzedaży magazynów, gazet, sztucznej biżuterii i pamiątek, a także jest to ruchliwe miejsce zakupów.

Niagara Falls

Wodospady Niagara to seria wodospadów na rzece Niagara znajdujących się w amerykańskim stanie Nowy Jork. Tworzą zachodnią część wąwozu Niagara i oddzielają dwa miasta Niagara i Lewiston w hrabstwie Niagara oraz Welland w południowym hrabstwie Niagara. Wodospad Niagara to zbiorcza nazwa dla wodospadu Horseshoe Falls i American Falls, które leżą 21 mil (34 km) od siebie wzdłuż rzeki Niagara. Tworzą one południowy koniec wąwozu Niagara i są połączone przez mniejszy wodospad Luna. Horseshoe Falls leży na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady i jest bardziej popularny z tych dwóch. Większy American Falls jest przedzielony przez Horseshoe Falls. Mniejszy Wodospad Luna leży dalej w górę rzeki, również w pobliżu Wodospadu Amerykańskiego. Wodospad Niagara jest zasilany przez rzekę Niagara i składa się z dwóch gigantycznych wodospadów Horseshoe i mniejszej kaskady dwóch prostszych wodospadów zwanych American Falls, które razem tworzą jeden strumień.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.