Pociąg do Łodzi

Informacje z województwa łódzkiego

polityka

Jak płacić niższe podatki – Kilka rad dla każdego

Jak płacić niższe podatki – Kilka rad dla każdego

Podatki są nieuniknione, płacą je wszyscy, ale nie każdy wie, że istnieje sposób na ich obniżenie i można skutecznie zminimalizować ich wpływ na wyniki finansowe firmy. Każdy przedsiębiorca może mieć inny plan na zwiększenie dochodów, ale planowanie podatków jest kluczem do sukcesu. Ważne jest również, aby zrozumieć, że podatki nie są oparte na dochodzie brutto, ale raczej na dochodach podlegających opodatkowaniu, które można pomniejszyć o potrącenia lub odpisy. 

Podatki w Polsce

Choć dochód jest opodatkowany na poziomie krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym, a uzyskane w ten sposób środki rząd przeznacza na finansowanie np. ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej, to obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, firmy szukają sposobów na zmniejszenie swoich zobowiązań z tytułu podatków. Mimo że, Polski Ład przynosi wiele nowych rozwiązań w kwestii podatków, to niewiele osób wie, jak płacić niższe podatki. 

Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe nakładają na podatnika obowiązek składania rocznych deklaracji podatkowych. W niektórych przypadkach, uzyskany dochód nie podlega opodatkowaniu ze względu na zwolnienie z podatku. Wiele osób używa standardowych odliczeń. Jest to np. zerowy podatek PIT dla rodzin wielodzietnych, czyli takich, które posiadają co najmniej 4 dzieci (kwota wolna od podatku może wynieść nawet 231 056 zł).

Odliczenia w zeznaniach podatkowych

Przedsiębiorcy w Polsce mogą legalnie płacić niższe podatki wykorzystując możliwości jakie dają aktualnie obowiązujące przepisy. Przykładowo, właściciel firmy ma prawo użytkować w swojej działalności różne pojazdy. Ale zasady odliczania podatku VAT od pojazdów firmowych i prywatnych wykorzystywanych w biznesie mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania.

Z racji tego, że Polska słynie z zagmatwanego prawa podatkowego, to czasami wyliczenia podatku VAT od zakup zwykłej przyczepy do samochodu firmowego, może okazać się zupełnie inne. Jeśli tej transakcji dokona czynny podatnik VAT, to ma on prawo odliczyć 100% podatku VAT, ale tylko, gdy przyczepa będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych.

Jak być zorientowanym w podatkach i ulgach podatkowych?

Większość osób w Polsce, aby poszerzyć swoja wiedzą o podatkach i możliwych odliczeniach wykorzystuje w tym celu Internet. Ministerstwo Finansów, Krajowa Informacja Podatkowa i Urząd Skarbowy na swoich stronach internetowych zamieszczają info na ten temat. Rady, jak płacić niższe podatki znajdziemy również na blogach i portalach poświęconym finansom. Organizowane są także rozmaite webinary i szkolenia.

Jednak, który przedsiębiorca prowadząc firmę ma czas na zgłębianie tego tematu? Co więcej, niektóre porady znalezione w sieci mogą okazać się nieaktualne, z uwagi na wciąż zmieniające się przepisy skarbowe. Jak zatem stworzyć skuteczną strategię podatkową?

Wiele osób w Polsce wybiera sprawdzone rozwiązanie, które wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale przynosi im wymierne, długofalowe korzyści finansowe. Ich sposobem na obniżenie podatków jest zatrudnienia doradcy podatkowego.

Doradca podatkowy – sposób na niższe podatki w firmie

Doradca podatkowy to specjalista, który oferuje usługi z zakresu finansów – podatków i prawa skarbowego. Czym zajmuje się taki fachowiec? Posłużę się przykładem, aby przybliżyć ten temat – doradca podatkowy Bydgoszcz przedstawia w ten sposób swoją ofertę (cytuję): “Usługi doradztwa podatkowego obejmują:

  • doradztwo w zakresie PIT, CIT, VAT,
  • doradztwo w zakresie podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • pomoc przy rozliczaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości,
  • audyt podatkowy, 
  • pomoc w optymalizacji zobowiązań podatkowych.”

Podsumowanie:

Na zakończenie warto podkreślić fakt, że doskonale zorientowany w temacie doradca podatkowy ma największą wiedzę na temat obniżania podatków. Taki specjalista jest zawsze przygotowany, bo na bieżąco monitoruję przepisy podatkowe i jest w stanie stworzyć strategię podatkową dla firmy, która przyniesie trwałe oszczędności.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.