Pociąg do Łodzi

Informacje z województwa łódzkiego

technika

Agencja ochrony – jakie zadania wykonuje?

Agencja ochrony – jakie zadania wykonuje?

Ochrona osób i mienia, branża bezpieczeństwa w 2022 roku pomimo trudności nie ustaje w dążeniach do zmiany i rozwoju oraz dostosowania się do potrzeb rynku. W przypadku kilku tendencji jak np. montaż alarmów domowych, obserwuje się nawet spore przyspieszenie. Ten fakt nikogo nie dziwi, ludzie prowadzący własny biznes stoją przed licznymi zagrożeniami przez cały rok, dlatego posiadanie systemów alarmowych i ochroniarza jest niezbędne w przypadku większości firm.

Pomimo, że w Polsce rośnie liczba firm i osób prywatnych, które zgłaszają zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie, wiele osób nie wie – jakie zlecenia wykonuje Agencja Ochrony. Większość z nas nadal uważa, że ​​oferowane przez firmę ochroniarska usługi nie wykraczają poza obszar “fizycznego bezpieczeństwa”. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne kwalifikacje pracownika ochrony i bardzo ważne jest, aby odpowiedni ochroniarz został przydzielony do konkretnego zlecenia. Sprawdźmy zatem – jakie zadania wykonuje Agencja Ochrony?

  • Agencje Ochrony w Polsce
  • Jakie zadania wykonuje Agencja Ochrony?
  • Podsumowanie

Agencje Ochrony w Polsce

Firmy ochroniarskie w Polsce oferują szeroki zakres usług, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich znaczenia dla ich potrzeb biznesowych lub prywatnych. Pomimo dużych możliwości wyboru, wiele osób nadal uważa, że ​​usługi oferowane przez Agencje Ochrony są takie same od lat. Jest to całkowicie błędne myślenie! Obecnie do wyboru mamy wiele różnych usług z zakresu ochrony takich jak np: konwojowanie gotówki do banku, monitoring floty GPS czy monitoring CCTV, a każda z nich może być dostosowana do konkretnych potrzeb klienta.

Niezależnie od tego, czy ochroniarz pracuje w prywatnej nieruchomości mieszkalnej, małej firmie czy instytucji rządowej – ma podobną odpowiedzialność. Podstawowym obowiązkiem ochroniarza jest ochrona aktywów poprzez monitorowanie, raportowanie i obronę przed jakimkolwiek naruszeniem bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre firmy ochroniarskie oprócz tradycyjnej „fizycznej ochrony” opracowuja nowatorskie rozwiązania z zakresu techniczna ochrona osób i mienia. Nowe urządzenia w systemach alarmowych realizują o wiele więcej zadań niż jeszcze kilka lat temu.

Jakie zadania wykonuje Agencja Ochrony?

Jak już wspomniałem, branża ochrony jest na etapie przedefiniowywania, ale większość firm ochroniarskich oferuje usługi z zakresu:

  • ochrona fizyczna osób i mienia, 
  • ochrona obiektów,
  • ochrona techniczna.

Ochrona fizyczna osób i mienia to usługa, którą agencje ochrony kierują zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm lub instytucji. Aby przedstawić to zagadnienie w sposób zrozumiały, posłużę się przykładem. Oto jak Agencja Ochrony Bydgoszcz przedstawia swoją ofertę (cytuję):- “Bezpośrednia ochrona fizyczna osób i mienia – Obserwacja obiektów i terenów przez sprofilowane systemy alarmowe jest jak najbardziej przydatna. Trzeba jednak pamiętać, że działanie to, powinno być inicjowane w ramach planu opracowania całościowej strategii bezpieczeństwa, jaką zapewnia – ochrona fizyczna osób i mienia. 

Warto podkreślić, że tylko bezpośrednia ochrona fizyczna daje wymierne rezultaty i gwarantuje skuteczne zabezpieczenie ludzi, nieruchomości i innego cennego mienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu chroniony teren i osoby są asekurowane 24/7 przez wykwalifikowanych pracowników agencji ochrony. Skorzystanie z usług jakie oferuje agencja ochrony mienia to sprawdzony sposób minimalizujący ryzyko przestępczości (napady, kradzieże) i zniszczenia mienia (pożar, zalanie, awaria urządzeń chłodniczych, szpiegostwo gospodarcze, sabotaż).”

Dla przypomnienia należy dodać, że ochrona techniczna to usługi z zakresu: projektowania, instalacji, konserwowania i serwisowania systemów alarmowych. Należy przez to rozumieć wszelkie zabezpieczenia techniczne, które mają za zadanie chronić osoby lub majątek klienta. Powinno się wiedzieć, że obecnie, systemy alarmowe w firmach i zwykłe alarmy domowe coraz częściej wyposaża się w nowe, potężne technologie, m.in. są to: funkcjonalności skaningu laserowego czy pomiaru temperatury, czujniki wilgotności i detekcji wycieków gazu. 

Podsumowanie:

Szukając różnych dostawców usług ochroniarskich w Twojej okolicy, pamiętaj, że może być dostępnych wiele rozwiązań, które spełnią Twoje indywidualne potrzeby lub cele. Uzbrojona ochrona jest potrzebna w miejscach, które wymagają zaostrzonej ochrony. Ale brak broni nie czyni pracowników ochrony mniej wartościowymi! 

Na zakończenie warto przypomnieć, że zadania ochroniarzy obejmują m.in.: patrolowanie, kontrolę dostępu, kontrolę tłumu, wyszukiwanie i ogólne odstraszanie przestępczości. Niekiedy sama obecność pracowników Agencji Ochrony wystarczy, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w obiekcie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.