Pociąg do Łodzi

Informacje z województwa łódzkiego

technika

Jak zmniejszyć ryzyko wycieku danych w firmie? – Kilka praktycznych rad

Jak zmniejszyć ryzyko wycieku danych w firmie? – Kilka praktycznych rad

Niezależnie od tego, czy zarządzasz małą, rodzinną firmą czy dużym przedsiębiorstwem – prawdopodobnie masz już wdrożone protokoły bezpieczeństwa danych i zainwestowałeś w profesjonalne oprogramowanie. Warto jednak pamiętać, że aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo sieci firmowej – należy podjąć kilka dodatkowych kroków. Jak maksymalnie dbać o bezpieczeństwo danych? Jak skutecznie zmniejszyć ryzyko wycieku danych w firmie? Sprawdźmy to!

  • Bezpieczeństwo danych w firmie
  • Jak zmniejszyć ryzyko wycieku danych w firmie?
  • Podsumowanie

Bezpieczeństwo danych w firmie

Aby skutecznie chronić dane i informacje w firmie, musisz wiedzieć – gdzie się one znajdują. Warto w tym przypadku skorzystać z technologii wykrywania i klasyfikacji danych, aby skanować swoje bazy danych, zarówno “w chmurze”, jak i lokalnie oraz oznaczyć dane wrażliwe i inne. Następnie można odpowiednio ustalić priorytety działań związanych z bezpieczeństwem danych, aby poprawić bezpieczeństwo danych i zapewnić zgodność ich przechowywania i udostępniania z przepisami RODO.

Dodatkowo, należy stale szukać poufnych informacji, które pojawiają się w nieodpowiednich lokalizacjach, są udostępniane nieupoważnionym osobom lub w inny sposób są nieprawidłowo wykorzystywane. Zawsze trzeba szybko podjąć działania, aby zmniejszyć ryzyko “wycieku” danych. 

Poruszając temat, bezpieczeństwo danych w firmie, należy zwrócić uwagę na fakt, że wielu przedsiębiorców powierza całościowe zarządzanie bezpieczeństwem danych w firmie – konsultantom z zewnątrz. Taka usługa obejmuje m.in.: analizę istniejącego systemu zabezpieczenia danych osobowych oraz dostosowania do RODO, pełnienie funkcji Inspektora Ochrony Danych Osobowych w firmie, a nawet przeprowadzanie okresowych audytów i kontroli. 

Jak zmniejszyć ryzyko wycieku danych w firmie?

Choć zewnętrzne, kompleksowe usługi z zakresu zabezpieczeń danych w firmie są niezwykle skuteczne w walce z nieuprawnionym dostępem do danych, to właściciel firmy musi być nieustanie czujny. Jak zmniejszyć ryzyko wycieku danych w firmie? Trzeba zastosować poniższe rozwiązania. 

Oto kilka sprawdzonych kroków na wyeliminowanie ryzyka związanego z danymi w firmie. Co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności? 

  • ogranicz uprawnienia dostępu,

Pracownik w firmie powinien mieć dostęp jedynie do tego, czego potrzebuje do wykonywania swojej codziennej pracy. Takie działanie z pewnością ogranicza szkody, jakie pracownik w firmie może wyrządzić celowo lub zupełnie nieświadomie, a także wpływa na siłę ataku hakerskiego, podczas którego zostaje przejęta kontrola nad kontem użytkownika. Na przykład – konto przedstawiciela handlowego nie powinno mieć dostępu do poufnych dokumentów finansowych, a pomoc techniczna nie może mieć dostępu do baz danych rozliczeń klientów.

  • regularnie aktualizuj oprogramowanie i dostęp do danych,

Aktualizacja oprogramowania w firmie ma na celu wyeliminowanie wszelkich “dziur” i błędów w zabezpieczeniach. Ponadto należy zarządzać swoimi systemami danych z najwyższą starannością i zawsze trzeba usuwać nieaktualne lub niepotrzebne profile użytkowników. Dodatkowo, jeśli firma obsługuje model pracy hybrydowy, warto upewnić się, że dostęp dla aktywnych użytkowników pracujących zdalnie jest zawsze autoryzowany. 

Zawsze trzeba też przeglądać zainstalowane na firmowym sprzęcie – programy i usługi. Posiadanie niepotrzebnego oprogramowania na serwerze nie tylko zajmuje miejsce, ale stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa, ponieważ programy te mogą mieć nadal uprawnienia do dostępu do poufnych danych firmowych.

  • inwestuj w szkolenia z cyberbezpieczeństwa,

Z całą pewnością opłaca się “przyzwyczaić” pracowników w firmie do regularnych szkoleń. Ta strategia pozwala eliminować “ludzkie” błędy, które często powstają po prostu z niewiedzy, a zadbanie o bezpieczeństwo it szkolenia – podjęcie tych dodatkowych kroków w zakresie edukacji zespołu, skutecznie zwraca uwagę pracowników na ryzyko związane z nieprzestrzeganiem procedur. Takie szkolenia powinny obejmować pracowników, którzy wykonują swoja pracę stacjonarne, jak i działają zdalnie.

Podsumowanie:

Te kilka praktycznych rad z całą pewnością pomoże Ci wyeliminować ważne luki w zabezpieczeniach firmowych i pomoże wzmocnić bezpieczeństwo danych w firmie. Jednak pamiętaj, że to nie jest jednorazowa czynność, którą trzeba zrobić od czasu do czasu – takie działania muszą być wykonywane regularnie!

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.